Etykiety/Kategorie

piątek, 18 listopada 2022

Kiedy dopuszczalny jest ROZWÓD? przesłanki

W myśl art. 56 krio jeżeli między małżonkami nastąpił ZUPEŁNY i TRWAŁY rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

Co to oznacza? zupełność - to badanie zasięgu, a trwałość - intensywność i głębokość

Ustanie którejkolwiek z więzi (duchowej, gospodarczej, fizycznej) należy uznać za objaw rozkładu pożycia.

Ustanie jednej z więzi może w konkretnym przypadku nie stanowić objawu rozkładu małżeństwa - np. ustanie pożycia fizycznego w skutek choroby, długiego pobytu w szpitalu.

Również zachowanie poprawnych stosunków, utrzymywanie kontaktów w interesie wspólnych dzieci nie musi oznaczać, iż więź duchowa małżonków została utrzymana.

Ale! mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć  dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo gdy odmowa zgody jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Sąd w pierwszej kolejności ustala istnienie przesłanki pozytywnej, a następnie bada czy istnieje przesłanka negatywna,.

W sprawie rozwodowej jeżeli pozwany uznaje żądanie pozwu, a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron, ale musi ustalić okoliczności rozkładu pożycia.

Do uznania, że rozkład jest trwały wystarczy ocena oparta na doświadczeniu życiowym, że powrót do wspólnego pożycia już nie nastąpi, a ustaleniu, że między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia nie stoi na przeszkodzie twierdzenie jednego z nich ze widzi możliwość powrotu do wspólnego pożycia.

A jakie są przyczyny rozkładu pożycia o tym w następnym artykule.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz